GIMNAZJUM W MUCHARZU | 34-106 MUCHARZ | JASZCZUROWA 255 | WOJ. MAŁOPOLSKIE


STRONA GŁÓWNA

GMINA MUCHARZ

KAPLICZKI GMINY MUCHARZ

CMENTARZ PARAFIALNY

KATALOG REGIONALNY

CIEKAWE MIEJSCA

LEGENDY I OPOWIEŚCI

ARTYŚCI LUDOWI

FOTOGRAFIA RODZINNA

PRZY PRACY

LINKI

   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
    
   

Strona główna

ROK 1918 W MUCHARZU

10 listopada 1989 roku w mucharskiej szkole odbyła się uroczysta zbiórka harcerska z okazji 71 Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Gawędę wygłosił wówczas Pan Antoni Wądolny. Oto jej fragment: “[...]będzie właściwym, ażebym powiedział wam jak przeżyłem jako dziecko sześcioletnie ten moment, kiedy dowiedzieliśmy się o tym, że Polska powstała, że niepodległa Polska powstała. Moi drodzy, był taki zwyczaj, wtedy nie było radia, wtedy nie było telewizji, nie było nawet prasy takiej jak dzisiaj jest, znaczy gazet. Wieści, wiadomości przechodziły z ust do ust. W jakim czasie to przyszło do Mucharza to nie wiem, w każdym razie była to niedziela. Po nabożeństwie w kościele, zebraliśmy się u cioci mojego ojca, która mieszkała w tym miejscu, jak Państwo Fludrowie teraz mieszkają. Taki był zwyczaj, że zawsze po nabożeństwie rodzice moi prowadzili nas do tej cioci, ażeby tam omówić różne swoje sprawy. I pamiętam ten moment. Ciocia częstowała nas cukiereczkami, ja miałem sześć lat wtedy, moje starsze rodzeństwo już do szkoły chodziło. I w pewnym momencie wchodzi ksiądz proboszcz miejscowy, ksiądz Caneau i mówi, - Pani Łabędziowa, wie Pani – Polska powstała[...], sam klęknął, wszyscyśmy klękli wtedy i śpiewaliśmy “Boże coś Polskę”, nie na baczność, na klęcząco [...]”. Natomiast ówczesny kierownik mucharskiej szkoły Pan Jakub Urban zapisał w kronice szkolnej pod rokiem 1918: "[...]Najważniejszym momentem jaki się zdarzył w tym roku, to wskrzeszenie Państwa Polskiego. Z końcem października 1918 r. pobite Niemcy, Austria i Rosja musiały oddać zabrane Polsce kraje, z których państwa koalicyjne utworzyły wolne i niepodległe Państwo Polskie."
      
Od 1988 roku czyli odsłonięcia tablicy na powstałym Obelisku w Mucharzu odbywają się tutaj biwaki lub zbiórki harcerskie z okazji Narodowego Święta Niepodległości.

Mucharz, 11 listopada 2001 Przyrzeczenie harcerskie, 11 listopada 2001 Pan Antoni Wądolny, 1989 Mucharz, 11 listopada 1998 Mucharz, 11 listopada 1996 Mucharz, 11 listopada 1995

LEGENDY I OPOWIEŚCI