GIMNAZJUM W MUCHARZU | 34-106 MUCHARZ | JASZCZUROWA 255 | WOJ. MAŁOPOLSKIE


STRONA GŁÓWNA

GMINA MUCHARZ

KAPLICZKI GMINY MUCHARZ

CMENTARZ PARAFIALNY

KATALOG REGIONALNY

CIEKAWE MIEJSCA

LEGENDY I OPOWIEŚCI

ARTYŚCI LUDOWI

FOTOGRAFIA RODZINNA

PRZY PRACY

LINKI

     
  
  
  
    
   
   
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
     
   
   
    
   
    

Strona główna

Janina Barbara Górkiewiczowa

Wśród mucharskich mieszkańców żyła i pisała Janina Barbara Górkiewiczowa. Urodziła się 12 lipca 1921 roku. Najstarsza z trojga dzieci Władysława i Julii Targoszów przyniosła z sobą na świat i wyrosła z miłości ojca do jego miasta rodzinnego Warszawy i z przywiązania matki do jej wsi rodzinnej Mucharza. Bose i wiejskie dzieciństwo przeżyła w rodzinie komorników wiejskich, szkołę powszechną ukończyła w Mucharzu. Niezwykłe zdolności dziecka ocenił ojciec, który posłał ją do Szkoły Wydziałowej w Wadowicach. Po ukończeniu siódmej klasy z wyróżnieniem, została zabrana do Warszawy, do jego rodziny. Tam przebywała do roku 1939 jako uczennica Państwowego Gimnazjum im. Narcyzy Żmichowskiej przy ulicy Mokotowskiej 16.
Wybuch wojny zastał ją w Mucharzu, w domu rodziców. Czas okupacji i niewoli faszystowskiej przeżyła jako żona Tadeusza Górkiewicza, żołnierza września, zbiegłego z niewoli niemieckiej. Pracowała przymusowo jako urzędnik pocztowy a następnie jako sprzątaczka gminnego urzędu w Mucharzu. Dwukrotnie wysiedleni przez Niemców przetrwali wojnę z jej wszystkimi tragediami jako Polacy.
W roku 1945 w czasie walk wyzwoleńczych utracili całe mienie, ratując tylko życie swoje i trzyletniej córki Ewy. Od października 1945 roku rozpoczął się nauczycielski etap życia Górkiewiczowej, który trwał przez 25 lat do przejścia na rentę inwalidzką w roku 1970. 1 lutego 1959 roku objęła obowiązki kierownika szkoły. Uczyła wtedy między innymi z Marią Sokalską, Marią Möstl, Zofią Kadela, Marią Szarotową, Alicją Janusiewicz, Marią Gromalową. Szkoła i jej sprawy zmobilizowały nauczycielkę do pracy pisarskiej. Debiutowała drukiem wierszy rozsianych po czasopismach. W roku 1962 otrzymuje I Nagrodę w Konkursie Głosu Nauczycielskiego za pracę “Otwieram przed tobą drzwi mojej szkoły...”. W 1963 r. ukazała się nowela „Klimcyne bursztyny” w almanachu LSW „Młoda wieś pisze.” 27 marca 1970 r. otrzymała legitymację członkowską Związku Literatów Polskich nr 1226.
Pierwsza powieść „I przyszedł dzień” ukazała się w 1965 r. Jest autobiografią nauczycielki pracującej po wojnie w Polsce Ludowej, która przetrwała złe i dobre lata. W 1967 r. oddano do rąk młodego czytelnika drugą książkę z życia dziecka współczesnego wsi pt. „A jednak radość” (nagroda CRZZ w roku 1968). Z kolei ukazał się tom opowiadań pt. „Spotkania nad urwiskiem”, potem „Dom ze starym progiem”, „Kamień zielony od mchu” i „Szesnaste lato Hanki”.
Nagrodę w konkursie Wydawnictwa Harcerskiego „Horyzonty” zdobyły opowiadania „Głuptak” i „szczenięca miłość”. Nagrodę Komendy Głównej ZHP w Warszawie w roku 1972 zdobyła powieść „Junak” czytana w całości w Polskim Radio w XXX odcinkach. „Chleba kromka dla Tomka” to opowiadanie które zostało nagrodzone w konkursie Książka-Prasa-Ruch w ogólnopolskim konkursie w 1974 roku. W 1973 r. zostaje wydana powieść „Izydor” oraz pierwszy tom cyklu „Spłowiałe lata” noszący tytuł „Najmłodszy”. Potem ukazują się „Najbliżej ziemi” (II tom, 1977r.) i „Najdłuższy rok” (III tom, 1978r.). W roku 1980 Młodzieżowa Agencja Wydawnicza opublikowała opowiadanie „Kto depcze stokrotki”. W 1983 roku autorka ogłosiła drukiem dwa opowiadania „Imieniny pani Zosi” oraz „Czas przeszły dokonany”. W 1984 roku Beskidzka Oficyna Wydawnicza wydała szkic literacki pt. „Wieś na dnie jeziora”.
Autorka była laureatką wielu znaczących nagród. Otrzymała Nagrodę Ministra Kultury i Sztuki (1973r.), Harcerską Nagrodę Literacką (1973r.), Nagrodę Prezesa Rady Ministrów (1978r.), Honorową Sowę Beskidników, Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski.
Janina Barbara Górkiewiczowa zmarła w Mucharzu 29 lipca 1986 roku i jest pochowana na mucharskim cmentarzu wraz z mężem Tadeuszem (8.II.1916-18.VI.1988).

LOKALIZACJA:

Cmentarz wschodni, w jego dolnej części tuż przy ostatniej ścieżce, po prawej stronie 

Więcej informacji o Janinie B. Górkiewiczowej znaleźć można na naszej stronie pod adresem: http://gorkiewiczowa.republika.pl/

CMENTARZ PARAFIALNY