GIMNAZJUM W MUCHARZU | 34-106 MUCHARZ | JASZCZUROWA 255 | WOJ. MAŁOPOLSKIE


STRONA GŁÓWNA

GMINA MUCHARZ

KAPLICZKI GMINY MUCHARZ

CMENTARZ PARAFIALNY

KATALOG REGIONALNY

CIEKAWE MIEJSCA

LEGENDY I OPOWIEŚCI

ARTYŚCI LUDOWI

FOTOGRAFIA RODZINNA

PRZY PRACY

LINKI

     
  
  
  
   
     
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
   
   

Strona główna

PREZENTACJA / WARSZAWA 14.VI.2006

14 czerwca 2006 r. delegacja Gimnazjum w Mucharzu wzięła udział w V Ogólnopolskiej Prezentacji Projektów „Ślady przeszłości”. Impreza odbyła się w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Szkołę reprezentowały uczennice: Magdalena Smolik, Klaudia Szczurek i Natalia Jura wraz z nauczycielami: Robertem Kadelą i Dorotą Polan.
Do stolicy zawitały reprezentacje szkół z ponad 100 miast i miasteczek ze wszystkich 16 województw. Przedstawiono ponad 270 projektów. Województwo Małopolskie reprezentowało właśnie Gimnazjum w Mucharzu.
Uroczystość zaszczycił swoją obecnością Minister Kultury Tomasz Merta, który przywitał zebranych gości, uczniów i nauczycieli. Na prezentacji byli obecni przedstawiciele największych muzeów i galerii w Polsce (Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Miasta Stołecznego Warszawy, Zamku Królewskiego, Centrum Sztuki Współczesnej). Zaproszono również 14 ekspertów - specjalistów, pracowników naukowych, redaktorów czasopism branżowych, autorów podręczników, którym bliskie są działania podejmowane przez młodych na rzecz kultury i tradycji swojego regionu. Ekspertami, którzy zapoznali się z projektami Gimnazjum Mucharzu  byli: Wojciech Przybyszewski, Redaktor Naczelny „Spotkania z zabytkami” oraz Dyrektor Programowa Centrum Edukacji Obywatelskiej Alicja Pacewicz.
Uczniowie Gimnazjum w Mucharzu od czterech lat realizują zadania związane z projektem „Ślady przeszłości”. Otoczyli opieką przydrożne kapliczki, obelisk poświęcony poległym w walce o odzyskanie niepodległości Polski. Źródłem na temat historii stały się dla nich stare fotografie. Śladów Przeszłości młodzi badacze historii poszukują także w legendach i opowieściach. Poznają twórczość regionalnych artystów. Chcą stworzyć izbę regionalną. W tym roku szkolnym (2005/2006) pracując nad projektem „Ślady przeszłości” zainteresowali się historią parafialnego cmentarza. Dowiedzieli się, jakie osoby, zasłużone dla naszej gminy, pochowane są na tym cmentarzu. Odszukali fotografie postaci, sporządzili notki biograficzne, stworzyli stronę internetową oraz album poświęcony mucharskiemu cmentarzowi.
Podczas prezentacji uczniowie z Mucharza przedstawili również efekty swych dotychczasowych działań związanych z Literackim Atlasem Polski. W ramach tego projektu zajęli się w szczególności bogatą twórczością pisarki i poetki rodem z Mucharza, Janiny Barbary Górkiewiczowej. Poznali też literackie dziedzictwo innych twórców naszego regionu – Karola Wojtyły i Emila Zegadłowicza, związanych z Mucharzem. Wędrując ich śladem, zwracali uwagę na to, jak ważne miejsce w ich życiu tych wybitnych osobowości zajmowała nasza Mała Ojczyzna.

 

PRZY PRACY