GIMNAZJUM W MUCHARZU | 34-106 MUCHARZ | JASZCZUROWA 255 | WOJ. MAŁOPOLSKIE


STRONA GŁÓWNA
GMINA MUCHARZ

KAPLICZKI GMINY MUCHARZ

CMENTARZ PARAFIALNY

KATALOG REGIONALNY

CIEKAWE MIEJSCA

LEGENDY I OPOWIEŚCI

ARTYŚCI LUDOWI

FOTOGRAFIA RODZINNA

PRZY PRACY

LINKI

     
  
  
  
    
     
   
    
   
    

Strona główna

KAPLICZKI SKAWIEC

NAZWA:

Kapliczka Królowej Różańca Świętego

LOKALIZACJA:

Skawce, w centrum wsi, przy drodze prowadzącej nad rzekę Skawę, koło domu państwa Homlów. Figurę postawiono w miejsce najstarszej kapliczki, jaka była w Skawcach, upamiętniającej Św. Józefa.

OPIS:

Na kamiennym cokole znajduje się tablica z napisem: „Królowo Różańca Świętego módl się za nami. Fundatorowie Gmina Skawce. Rok 1903.” Figura Królowej Różańca Świętego, w niebieskich i białych szatach,  w dobrym stanie. Cała postać Matki Bożej otoczona sztucznymi, białymi kwiatami, upiętymi na metalowych prętach. U stóp kapliczki złożone świeże kwiaty, znicze. Teren wokół kapliczki zawsze uporządkowany.

W 1903 roku (wg niektórych w 1909) wybuchł we wsi pożar. Wzniecił go jeden z mieszkańców Skawiec, Wojciech Czaicki. Spłonęło wówczas 16 domów i 18 stodół. W miejscu, w którym udało się ugasić ogień, postawiono figurę Królowej Różańca Świętego, by podziękować Bogu za ocalenie reszty wsi. Po tym zdarzeniu uformował się w Skawcach pierwszy oddział straży pożarnej. Jako datę powstania w Skawcach OSP podaje się rok 1909.  Każdego roku, w Dzień Strażaka (4 maja) odprawiana jest przy kapliczce Msza Święta, zaś przez cały miesiąc maj odbywają się majówki.

 

KAPLICZKI GMINY MUCHARZ